III Konferencja Naukowa Kardiochirurgów Dziecięcych

Już po raz trzeci, z inicjatywy Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Polsko-Amerykańskiego Instytutu Pediatrii UJ CM kierowanej przez prof. Janusza Skalskiego, Kraków gościł największych polskich i światowych specjalistów zajmujących się problemem wrodzonych wad serca.
W Collegium Nowodworskiego UJ odbyła się III Konferencja Naukowa Kardiochirurgów Dziecięcych (3-rd Krakow Educational Conference on Congenital Heart Disease) gromadząca największych specjalistów w tej dziedzinie chirurgii. Ta prestiżowa konferencja organizowana jest co dwa lata w Krakowie. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 120 specjalistów z całej Polski.
W uroczystości otwarcia konferencji uczestniczyli Prorektor UJ ds. CM prof. Piotr Laidler oraz Dziekan Wydziału Lekarskiego UJ CM prof. Tomasz Grodzicki.
Tegorocznym tematem przewodnim były nowe techniki hybrydowe w operacjach serca, postępy w leczeniu skrajnej niewydolności serca jednokomorowego oraz mechaniczne wspomaganie serca. To właśnie w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie po raz pierwszy w Polsce w 2009 roku wszczepiono sztuczną komorę serca 13-miesięcznej pacjentce, dzięki czemu dziecko mogło doczekać przeszczepu serca.
Podczas konferencji zaprezentowano najnowsze dokonania dotyczące zastosowania nowoczesnych technologii w kardiochirurgii dziecięcej.
W trakcie konferencji wykłady mieli znakomici profesorowie kardiochirurgii i kardiologii dziecięcej: Toma Spraya i Roberta E. Shady`ego z Filadelfii oraz Christiana Pizarro z Wilmington (USA).